EUGEN VIKTOR FELLER, LJEKARNIK I PODUZENTIK, PIONIR JE PROIZVODNJE LIJEKOVA U HRVATSKOJ
Začetnik industrijske proizvodnje lijekova i suvremene ljekarničke promidžbe u Hrvatskoj bio je Eugen Viktor Feller, jedan od najuspješnijih hrvatskih ljekarnika i poduzetnika s kraja 19. i početka 20. stoljeća. Feller je rođen 26. siječnja 1871. u Lavovu u Ukrajini u židovsko-katoličkoj obitelji. Njegov otac David bio je poljski Židov, a majka Elizabeta Holzer austrijska katolkinja te su ga odgojili kao pripadnika tih dviju vjera. Oženio je Austrijanku Idu Oehmichen s kojom je imao dvanaestero djece, a budući da je Ida bila katolkinja i on se izjašnjavao katolikom. Njihov je sin Vilim Srećko Feller bio poznati hrvatski matematičar.
Feller se obrazovao u Ukrajini gdje je 1889. položio ljekarnički ispit, a 1892. diplomirao je farmaciju u Černivci, te je radio u vojnoj ljekarni u poljskom gradu Przemyślu. Po preseljenju u Hrvatsku, bio je vježbenik u ljekarni Zlatnom orlu u Karlovcu (1893.–94.) te u Pregradi u ljekarni K angjelu čuvaru (1894.–96.) vlasnika Adolfa Alfonska Thierryja de Chateauvieuxa, podrijetlom Francuza, koji je imao tvornicu gdje je Feller stekao iskustvo u proizvodnji i prodaji lijekova. U Grubišno Polje preselio se 1897. i zaposlio u ljekarni K Crvenom križu, a nakon što je stekao propisani petogodišnji staž, 1899. kupio je ljekarnu Sveto Trojstvo u Donjoj Stubici.
U Grubišnom Polju 1897. Feller je započeo proizvodnju svojega čudotvornoga eliksira Elsa Fluid, koji je nazvao prema nadimku njegove majke Else. Registrirao ga 1902., a godinu kasniju počeo je proizvoditi i Elsa Pillen te je zaštito znak Elsa. Ljekoviti pripravak sadržavao je više od 70% alkohola i sastojke ljekovitoga bilja, a služio je kao lijek za prehladu, zubobolju, ublažavanje boli u zglobovima i u križima, glavobolju, živčanu iscrpljenost te za jačanje mišića. Proizvodio je i pilule za olakšavanje probavnih tegoba te tinkturu za kurije oči. Proizvodnja Elsa Fluida doživjela je vrhunac u tvornici u Donjoj Stubici, a trajala je od 1901. do 1942. i smrti Fellerova sina Kazimira koji je ljekarnu naslijedio nakon očeve smrti. Kazimir se izjasnio kao polužidov zbog čega je stradao u logoru Jasenovac. Tvornica je na vrhuncu proizvodnje i prodaje pripravka zapošljavala oko 100 ljudi, a osim fluida, proizvodila je i druge proizvode iz linije Elsa.
Feller je reklamirao eliksir kao lijek za sve bolesti u svim vodećim novinama na području Austro-Ugarske Monarhije, a izvozio ga je na tržište Austrije, Njemačke i ostalih europskih zemalja te Egipta, Kine, Japana i Amerike (gdje je u to vrijeme bio vrlo tražen jer je sadržavao veliki postotak alkohola, a u Americi je bila prohibicija, zabrana trgovanja alkoholom). Nije samo Feller imao koristi od toga eliksira, veliki novac zaradila je i pošta u Donjoj Stubici koja je, primjerice, tijekom 1908. svakodnevno slala u svijet od 300 do 400 pošiljki toga pripravka.
Feller je bogatstvo investirao u nekretnine, 1901. u Donjoj Stubici sagradio je obiteljsku kuću, ljekarnu, tvornicu i laboratorij. Potom je 1904. na Tomislavovu trgu broj 4 u Zagrebu sagradio dvokatnu obiteljsku vilu koju je projektirao Vjekoslav Bastl iz arhitektonskog ureda Honigsberg i Deutsch. Kako je raslo njegovo bogatstvo, tako su rasla i ulaganja. Feller se preselio 1904. u Zagreb, a 1905. na uglu Trga bana Josipa Jelačića i Jurišićeve ulice sagradio je prvu četverokatnicu u Zagrebu koju su građani prozvali zagrebačkim neboderom. Tu je nekretninu 1927. prodao Ottou Sternu, bogatom židovskom industrijalcu iz Zagreba, a u njoj je danas Europski dom.
Fellerova treća nekretnina u Zagrebu bila je vila Feller Haus u Jurjevskoj ulici 31A na Gornjem gradu, koja jedna od najznačajnijih i najvećih secesijskih vila u ovom dijelu Europe. Projektirao ju je Fellerov polubrat Mathias Feller iz Njemačke, a građena je od 1909. do 1911. godine te je danas zaštićeni spomenik kulture.
Feller je poslovao društveno odgovorno imajući osjećaj za socijalno ugrožene i novčano je pomagao studentima, siromašnim zagrebačkim obiteljima, djeci i raznim dobrotvornim društvima. Godine 1918. osnovao je fond za pomoć majkama i obiteljima hrvatskih vojnika poginulih tijekom Prvoga svjetskoga rata.
Eugen Viktor Feller umro je 15. studenoga 1936. u Zagrebu i pokopan je na Mirogoju. Još uvijek postoji neobarokna zgrada u kojoj je u Donjoj Stubici bila njegova tvornica, a koja je 1994. zaštićena kao spomenik kulture.
Tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.