ALBANCI JOŠ UVIJEK IMAJU PROBLEMA S PRIZNAVANJEM BRANITELJSKOG STATUSA

Povodom Dan sjećanja na albanske branitelje u Domovinskom ratu večeras je u hotelu Antunović u Zagrebu otvorena izložba ratnih fotografija i održana tribina Albanci u Domovinskom ratu. Organizirali su je Udruga Albanaca branitelja Hrvatske u Domovinskom ratu i Unija Albanaca u Republici Hrvatskoj. Predsjednik Unije Esad Collaku rekao je: – Zahvaljujući hrvatskim braniteljima danas imamo slobodu. Domovinski rat bio je rat domoljuba za obranu doma. Nema veće svetosti nego se boriti za vlastiti dom. Collaku je podsjetio na hrvatske branitelje Albance koji su dali život za slobodu Hrvatske, kao i one nestale o kojima se još uvijek ništa ne zna.

Tom Kačinari, predsjednik Udruge Albanaca branitelja Hrvatske u Domovinskom ratu, nakon što je pozdravio svoje suborce i prijatelje, te predstavnike albanskih udruga iz cijele Hrvatske koji su prisustvovali tribini, govorio je o problemima s kojima se susreću hrvatski branitelji Albanci u rješavanju braniteljskog statusa. -Kada je počeo Domovinski rat 90 posto Albanaca koji su radili i živjeli u Hrvatskoj nisu imali hrvatske dokumente. Nažalost, nakon Oluje 1995. bili branitelji ili ne Albanci su deportirani iz Hrvatske. Čistile su se vojne postrojbe od onih koji nisu imali hrvatsko državljanstvo – rekao je Kačinari. Naveo je primjer deportiranog hrvatskog branitelja Shemsedina Morine koji je bio zatočen dva mjeseca u srpskom logoru Manjača. -Tek sam 2015. čuo za problem Šemsedina Morine i krenuo u pravnu bitku kako mu pomoći. Vrata su bila zatvorena svugdje sve dok nije došao za ministra branitelja Tomo Medved, Morinin suborac iz 1. gardijske brigade Tigrovi. Krenuli smo u rješavanje Morinina statusa i to još traje. Dobio je hrvatsko državljanstvo, domovnica mu je uručena u Veleposlanstvu Hrvatske u Prištini i tek je tad mogao doći u Hrvatsku i dokazivati da je bio branitelj. Ta birokratska procedura lomi živce, danas je 2023., a to je bilo 1991. Treba vidjeti kakva je stvarna situacija Albanaca koji su branili Hrvatsku – rekao je Kačinari.

O doprinosu hrvatskih branitelja Albanaca u Domovinskom ratu govorili su psiholog dr. sc. Zoran Komar, državni tajnik Ministarstva hrvatskih branitelja dr. sc. Špiro Janović i veleposlanik Sjeverne Makedonije u Hrvatskoj Milaim Fetai. Tribini su prisustvovali veleposlanik Kosova u Hrvatskoj dr. sc. Martin Berišaj, predstavnici državnih institucija Kosova, Albanije i Sjeverne Makedonije, predsjednik Vijeća albanske nacionalne manjine Grada Zagreba Emirat Asipi, član Savjeta za nacionalne manjine RH Ishak Hodžić, brojni hrvatski branitelji Albanci i njihovi zapovjednici.