ŽRTVE NISU I NEĆE BITI ZABORAVLJENE

Na današnji datum prije 32 godine, 31. svibnja 1992., objavom na lokalnoj radio postaji u Prijedoru i okolici počeo je masovni teror nad Bošnjacima i Hrvatima toga kraja koji su počinili bosanski Srbi. Objava naredbe srpske vlasti Bošnjacima i Hrvatima da moraju nositi bijele vrpce na rukavu, a na kuće izvjesiti bijele zastave kako bi se razlikovali od lokalnih Srba, bila je poziv na njihovo ubijanje, zatvaranje u logore Omarska, Trnopolje i Keraterm, silovanje i progon. Iako u tom dijelu BiH nije bilo ratnih sukoba, a Bošnjaci i Hrvati nisu bili naoružani, bosanski Srbi ubili su je 3173 muškaraca, žena i djece, a za nestalima se i danas traga. Među ubijenima je 102 djece. Preživjeli su protjerani i najveći broj njih nije se vratio u svoje domove. Etničkim čišćenjem Prijedor, Ljubija i sela u dolini rijeke Sane ostali su bez 94 posto Bošnjaka i Hrvata.

Taj zločin nije zaboravljen, svake godine Bošnjaci gdje god bili obilježavaju tu tragediju pod nazivom Dan bijele trake. Tako su učinili i danas na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu gdje su se okupili i simbolično vezali bijele vrpce oko ruke. Organizator manifestacije Dan bijele trake, spomena na žrtve zločina koji se 1992. dogodio u Prijedoru, Ljubiji i dolini rijeke Sane,  je Vijeće bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba u suradnji s Udrugom Stara Rijeka. Događaju je prisustvovao saborski zastupnik Armin Hodžić, predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba, hrvatski branitelj Salih Huremović, predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Zagrebačke županija, sveučilišni profesor i književnik Sead Alić, glazbenik Ismet Kurtović

Manifestacija Dan bijele trake obilježena je i projekcijom dokumentarnog filma Snaga duha autora Nihada Kreševljakovića i promocijom knjige Čovjek i fotografija autorice Admire Fazlić održanim u Novinarskom domu u Zagrebu.