UZ GLAZBU I LICITARE PREDSTAVLJENA NOVA KNJIGA ĐURĐICE RAMQAJ
Pjesnikinja Đurđica Ramqaj predstavila je 30. travnja svoju novu knjigu Srce u trnju u dvorani Družbe „Braće Hrvatskog Zmaja“ u Kuli nad Kamenitim vratima u Zagrebu. Knjigu je 2024. objavila Biblioteka Društva albanskih umjetnika Hrvatske – DEA. Đurđica Ramqaj, umirovljena je profesorica engleskog jezika i licencirana turistička vodičkinja na hrvatskom, engleskom i albanskom jeziku, a ovo je njena deseta knjiga poezije.
Pukovnik, meštar obredničar DBHZ, dr. sc. Željko Heimer, predsjednik Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva, u uvodnom dijelu promocije pozdravio je prisutne, predstavio promotore knjige i pročitao biografiju pjesnikinje Ramqaj. Knjigu je uredila književnica Liljana Koci, predsjednica DEA-e, koja je govorila o autoričinu radu i suradnji s albanskim udrugama. Recenzet knjige bio je slikar i književnik Josip Slavić, a dio njegove recenzije pročitao je dr. Domagoj Slavić. “Autorica je pjesnički znalac baštine u lokalnom ambijentu, kulturi i suvremenoj književnosti uz bogati leksički izričaj doživljen na stvarnosti, životnoj zbilji kroz mnogo introspekcijskih impulsa; sve je to skupa rezultiralo sintezom pjesničkog izraza kojeg je podarila javnosti na uvid, posebno književnoj.”
O knjizi Srce u trnju govorili su književnice Danica Vukelić i Ljubica Uvodić Vranić, te pjesnikinja i novinarka Slavica Šarović, glavna urednica portala www. nacionalnemanjine.hr. Neke od pjesama pročitala je i autorica Ramqaj, a u glazbenom dijelu Biserka Stegnjaja, solistica Pjevačkog zbora 50+ iz Prečkog, otpjevala je pjesme Golubovi, Dobro mi došel prijatel i Ja ljubim.
Poetsko-glazbena večer bila je dobro posjećen kulturni događaj jer je autorica Ramqaj u hrvatskoj književnosti prepoznata kao kvalitetna pjesnikinja. Osim toga, svako predstavljanje njenih knjiga poezije nosi i poruku o hrvatskoj kulturnoj baštini. Ovoga puta na velikom licitarskom srcu utisnut je naziv knjige Srce u trnju što je bila prigoda i za još jednu promociju toga nadaleko poznatog zagrebačkog suvenira te podsjećanje koliko je hrvatska kulturna baština bogata i raznolika.