SVEČANO OBILJEŽENA DESETA GODIŠNJICA MANIFESTACIJE „STOP NASILJU NAD ŽENAMA“ U ZAGREBU

U Kulturnom centru Dubrava u Zagrebu održana je jubilarna,  deseta manifestacija „Stop nasilju nad ženama“, koju je organizirala Lidija Puđak. Ovaj događaj, prepoznat kao značajan glas u borbi protiv nasilja nad ženama, privukao je brojne organizatore i sudionike iz nekoliko država koji su dolaskom i sudjelovanjem dali snažnu podršku ovoj plemenitoj inicijativi.

Među istaknutim sudionicima bila je i gospođa Ljiljana Koci, književnica i predsjednica Društva albanskih umjetnika Hrvatske – DEA. Koci, poznata kao glas Albanaca diljem svijeta, na manifestaciji je predstavila Deklaraciju Albanske svjetske mreže pravde koja se bavi pravima žena i jednakosti spolova. Deklaracija je priložena u cijelosti na albanskom i hrvatskom jeziku te je naišla na snažnu podršku okupljenih. Organizatori su Koci uručili zahvalnicu za sudjelovanje i doprinos manifestaciji.

Posebno značenje događaju dala je i prisutnost pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, gospođe Višnje Ljubičić, koja je istaknula važnost kontinuirane borbe protiv nasilja nad ženama te pohvalila trud organizatora na promicanju prava i sigurnosti žena.

U okviru manifestacije koja je privukla veliki broj posjetitelja održan je bogat kulturno-umjetnički program, a događaj je popratila i Hrvatska radio televizija, dodatno naglašavajući njegov značaj u javnosti. Ova jubilarna obljetnica još jednom je pokazala važnost solidarnosti i zajedničkog djelovanja u podizanju svijesti o problemu nasilja nad ženama, istovremeno dajući platformu za predstavljanje inicijativa koje nastoje stvoriti sigurnije i pravednije društvo za sve.

Deklaracija Albanske svjetska mreža pravde

Povodom 25. studenog, Međunarodnog dana protiv nasilja nad ženama, okupljeni pod okriljem manifestacije “Pjesničkom riječju STOP NASILJU NAD ŽENAMA”, koja se održala 22.-23. studenog 2024. u Kulturnom centru Dubrava u Zagrebu, želimo uputiti zajedničku poruku podrške, nade i solidarnosti. Kao grupa albanskih umjetnika iz različitih dijelova svijeta, vjerujemo u snagu riječi da mijenjaju svijet i ruše zidove tišine.

Danas, okupljeni pod okriljem ove značajne manifestacije, želimo ujedinjeni poslati jasnu i snažnu poruku: nasilje nad ženama nema i ne smije imati mjesto u našem društvu. Svaka izgovorena riječ, svaki stih i svaki glas podignut u znak podrške predstavlja korak ka društvu koje prepoznaje i poštuje dostojanstvo, sigurnost i jednakost svake žene.

Naša zajednička poruka iz srca progovara o neophodnosti borbe protiv tišine i nepravde. Znamo da je borba protiv nasilja nad ženama zadatak svakog pojedinca, svake zajednice i svakog društva. Sudjelovanjem na ovoj manifestaciji potvrđujemo da snaga riječi ima moć mijenjati svijet, osnaživati ranjene i motivirati na akciju.

Nasilje nije samo fizičko – ono se skriva u šutnji, zanemarivanju i nedostatku podrške. Nasilje su i neizgovorene riječi podrške koje žene očekuju od svih nas. Zato smo ovdje – da pokažemo da nismo nijemi, da se ne mirimo s nepravdom i da stihovima, riječima i djelima gradimo mostove solidarnosti koji će osvijestiti, osnažiti i pokrenuti promjene.

Ovo je naš zajednički zavjet da ćemo, ne samo danas nego i svakoga dana, biti saveznici u borbi protiv nasilja. Učinit ćemo sve što možemo kako bismo osvijetlili puteve nade i pravde. Bit ćemo glas onih koje društvo često prečesto prečuje.

Hvala svim sudionicima koji su dio ove manifestacije. Hvala što se zajedno zalažemo za svijet u kojem su poštovanje, sigurnost i ljubav temeljne vrijednosti. Pjesničkom riječju, ali i djelima, recimo jednom zauvijek: STOP nasilju nad ženama!

Albanska svjetska mreža pravde:

  1. Ljiljana Koci, Hrvatska, Zagreb, književnica
  2. Fahredin Shehu, Kosovo, Priština, književnik
  3. Nermina Adzović Mustagrudić, Crna Gora, Podgorica, književnica
  4. Redzep Asani, Basel, Švicarska, glumac
  5. Modest Anton Gashi, Kosovo, Peć, arhitekt
  6. Burhan Ahmeti, Sjeverna Makedonija, Gostivar, slikar
  7. Shpresa Gashi, Kosovo, Priština, glazbenica
  8. Edita Tahiri, Kosovo, Priština, predsjednica Regionalnog ženskog lobija u jugoistočnoj Europi (RWLSEE)
  9. Vahida Hasanaga Nimanbegu, Crna Gora, Ulcinj, slikarica
  10. Angela Kosta, Italija, Umbertide, književnica
  11. Flora Masurica Durmishi, Priština, Kosovo, novinarka
  12. Bardhy Maliqi, Albanija, Saranda, pisac
  13. Sefedin Stafa, Albanija, Tirana, slikar
  14. Bajramali Selimi, Sjeverna Makedonija, Gradec, književnik
  15. Marsel Collaku, Francuska, Paris, baletni umjetnik
  16. Rizah Sheqiri, Kosovo, Švedska, pisac, pjesnik, novinar, prevoditelj i profesor
  17. Abdulah Gjongecaj, Albanija, Njemačka, Rixdorf, slikar
  18. Patrik Andrej, Hrvatska, Pula, glazbeni umjetnik
  19. Mira Prleši, Hrvatska
  20. Marija Prleši, Hrvatska
  21. Sikol Deamaku, Kosovo, Švedska, pisac, pjesnik…