PUBLIKA OPČINJENA LJEPOTOM IZLOŽBE

Povodom obilježavanja Dana žena, u galeriji Slovenski dom Zagreb otvorena je izložba fotografija Očaranost z lepoto akademskog slikara Antuna Krešića. Izložba donosi niz fotografskih radova u kojima autor bilježi suptilne detalje svakodnevice, pretvarajući ih u snažne kolorističke refleksije nastale na površini mora, kristalnoj čaši ili prozorskom staklu. Iako na prvi pogled apstraktni, ovi prizori zapravo su neposredni i realni isječci iz okruženja, viđeni kroz autorovu osobitu osjetljivost prema svjetlu, boji i strukturi. Krešić u fotografiji traži i pronalazi slikarske draži.

Izbor Slovenskog doma kao mjesta izložbe nije slučajan. Prostor je odabran kao rezultat dugogodišnjeg prijateljstva i suradnje autora sa slovenskom zajednicom, s kojom je Antun Krešić tijekom godina vodio brojne slikarske kolonije, gradeći trajne kulturne veze.

Antun Krešić rođen je 14. veljače 1955. godine u Starim Jankovcima, nedaleko Vinkovaca. Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1981. godine u slikarskoj klasi prof. Šime Perić. Samostalno izlaže od 1979., a skupno od 1981. godine, sudjelujući na brojnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu. Izlagao je u Vinkovcima, Splitu, Mariboru, Beču, Beogradu, Crikvenici, Šibeniku i drugim gradovima. Nagrađen je nagradom „Mandrač“ na II. Međunarodnoj izložbi Volosko ’87, a 1997. godine predsjednik Republike Hrvatske Franjo Tuđman odlikovao ga je Danicom hrvatskom s likom Marka Marulića za osobite zasluge u kulturi. Izložba Očaranost z lepoto u Slovenskom domu još jednom pokazuje kako se ljepota može pronaći u svakodnevnim detaljima te kako umjetnost prirodno povezuje ljude i kulturu.