O HOLOKAUSTU SE MORA UČITI

Nakon ljetne stanke u ŠOA akademiji u Židovskoj općini Zagreb 25. listopada nastavljen je program održavanja edukacije hrvatskih profesora o Holokaustu. Uz predavanja koja su danas održali Žarko Puhovski, koji je govorio o zločinu i kazni, i Kristine Bilice o interdisciplinarnom pristupu proučavanja o Holokaustu u osnovnoj školi, priređena je izložba Priča o obitelji Reiner iz Karlovca koju su pripremili učenici Ekonomsko-turističke škole iz Karlovca i profesorica povijesti Tatjana Protulipac. Seminar su organizirali Sanja Zoričić Tabaković, predstavnica židovske nacionalne manjine Grada Zagreba i voditeljica Šoa akademije, i Židovska općina Zagreb.

-Ovo je još jedan seminar ŠOA akademije osnovane radi edukacije o Holokaustu, kao što joj i ime kaže jer šoa znači holokaust, namijenjen profesorima srednjih škola i viših razreda osnovnih škola, te učenicima i studentima. Polazišna osnova je holokaust, no to nije jedina tema, bavimo se svim temama koje se na bilo koji način dodiruju s tom temom. Smatramo da je za nas važno pomoći profesorima koliko možemo u razvoju mladih ljudi da budu senzibilizirani na okolinu i kritički gledaju na nepravdu i događaje u svojoj okolini. Možda ono što je najvažnije je da skupe hrabrost zauzeti se za vlastito mišljenje kada se ono bitno razlikuje od mišljenja većine. Upravo ravnodušnost okoline omogućila je Holokaust koji ima epske i globalne razmjere. Fašizmu je u 2. svjetskom ratu cilj bio istrjebljenje Židova u Europi što je u nekim zemljama uspješno provedeno. Primjera radi, u NDH ubijeno je 80 posto Židova i svrha je da o tome govorimo i pokušamo približiti tu temu što je moguće više učenicima. Naša velika odgovornost je pomoći profesorima u razvoju dobrih i poštenih ljudi, to smatramo teškom zadaćom i zbog toga mislimo da je njihovo zanimanje možda jedno od najtežih i najodgovornijih zanimanja u društvu – izjavila je Zoričić Tabaković.

Osvrćući se na izložbu Priča o obitelji Reiner iz Karlovca, Ivana Kovačić potomkinja obitelji Reiner, govorila je o tome kako je posljednjih četiri-pet godina provela dosta vremena u arhivu  u Karlovcu istražujući o svojoj obitelji.

-Mislim da je najvrjednije iz tog cijelog istraživanja to što su učenici uključeni i uče o židovskim obiteljima, ne samo o mojoj obitelji Reiner, nego i ostalim koje su jako puno učinile za Karlovac i u kulturnom i u gospodarskom smislu – izjavila je Kovačić. Prvi članovi obitelji Reiner doselili su u Karlovac 1850. gdje su se bavili trgovinom tekstila. Trgovac Filip Reiner imao je znanje iz knjigovodstva, bankarstva i financija, a sudjelovao je u osnivanju vatrogasnog i streljačkog društva u Karlovcu te pomagao siromašnim sugrađanima. Njegova najveća zasluga je izgradnja židovskog hrama. Osim Filipa, za razvoj karlovačkog ali i zagrebačkog gospodarstva zaslužni su i Wilim Reiner,  te ostali članovi obitelji. Tijekom 2. svjetskog rata obitelj Reiner zadesila je strašna sudbina kao i mnoge Židove, neki članovi skončali su u logorima, a za neke se niti ne zna gdje su ubijeni.