EDUKACIJA O HOLOKAUSTU
Još jedan u nizu seminara o poučavanju o Holokaustu održan je danas u ŠOA akademiji u Židovskoj općini Zagreb. Namijenjen je polaznicima edukacije u Yad Vashemu i nastavnicima. Yad Vashem, Holocaust Martyrs’ and Heroes’ Remembrance Authority, utemeljen je 1953. i bavi se dokumentiranjem povijesti židovskog naroda za vrijeme Holokausta, uz čuvanje sjećanja i priča svake od šest milijuna žrtava i priopćavanje nasljeđa holokausta novim generacijama preko arhiva, knjižnice, škole, muzeja i priznavanja Pravednika među narodima. Smješten je na Har Hazikaronu, Brdu sjećanja u Jeruzalemu, a u okviru njega djeluje Međunarodna škola za studije holokausta osnovana 1993. godine koja organizira obrazovne programe i izrađuje obrazovne materijale za raznoliku ciljnu populaciju i obrazovne organizacije u Izraelu i u svijetu.
Uvodnu riječ održale su Sanja Zoričić Tabaković, voditeljica ŠOA akademije i predstavnica židovske nacionalne manjine Grada Zagreba, i Staša Skenžić iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.
-Danas je na programu seminar koji je trebao biti namijenjen profesorima koje Hrvatska svake godine šalje u Yad Vashem. No, zbog ratnih zbivanja ove godine nitko nije išao tamo, ali angažirali smo predavačicu Yad Vashema koja će održati predavanje online na engleskom jeziku. Pripremili smo i fantastičan dokumentarni film na temu iskustva profesora u njihovu radu na predavanjima o Holokaustu. Vrlo je edukativan i profesori će se u njemu prepoznati. Možemo vidjeti i fragmente izložbe dr. sc. Melite Švob koja će biti otvorena iduće godina, a potom će putovati u one dijelove gdje više nema židovske zajednice. Svrha joj je prikupljanje dokumentacije – kaže Zoričić Tabaković.
O Holokaust u NDH govorio je prof. dr. sc. Tvrtko Jakovina s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a predavanje na engleskom jeziku pod nazivom New exhibition dedicated to photography during the Holocaust/Nova izložba posvećena fotografiji tijekom Holokausta održala je dr. sc. Lea Micha, načelnica Odjela za središnju i istočnu Europu i balkanske države, Yad Vashem. Dr. Danijel Matijević, zamjenik ravnatelja Centra za istraživanje Holokausta i genocida na jugoistoku Europe, govorio je o Digitalnom mapiranju Holokausta: Novi resursi za istraživanje, izučavanje i predavanje o Holokaustu u Hrvatskoj i široj regiji. Sudionici seminara imali su priliku razgledati Židovsku općinu i pogledati dijelovi predstojeće izložbe dr. sc. Melite Švob uz knjigu Židovska populacija u Hrvatskoj prije za vrijeme i nakon Holokausta.