ALBANCI U KUTINI PRIREDILI GLAZBENO-GASTRONOMSKI TRADICIJSKI SPEKTAKL
Manifestacija Dani albanske kulture u Sisačko-moslavačkoj županiji održana je 16. studenog u hotelu Kutina u organizaciji Zajednice Albanaca Sisačko-moslavačke županije. U programu su sudjelovali popularni glazbeni sastav Vali Bend i pjevačica Shemsije Gashi, poseban gost večeri bio je poznati albanski glazbenik Gjon Frroku, a program je vodila Leuarta Gjidoda. Kutina nije slučajno odabrana za održavanje manifestacije.
– Prvi puta organiziramo Dane albanske kulture na području Sisačko-moslavačke županije, a Kutina je odabrana jer ovdje živi najviše Albanaca, oko 180, u Novskoj ih je 102, a u Popovači 78 – rekao je Agim Gjidoda, predsjednik Zajednice Albanaca Sisačko-moslavačke županije, kojemu je ovo drugi mandat na toj funkciji. Odluka o mjestu održavanja manifestacije donesena je prema broju pripadnika albanske nacionalne manjine, ali u Kutinu su osim Albanaca s područja Sisačko-moslavačke županije došli i oni iz Zagreba i ostalih dijelova Hrvatske. – Osim Albanaca, na manifestaciju sam pozvao i Hrvate, te pripadnike drugih nacionalnih manjina da upoznaju našu kulturu i tradiciju. Albanske žene pripremile su neka od najpoznatijih albanskih jela: pite, lećenik, fliju… kojima smo počastili naše goste. Željeli smo da posjetitelji kušaju autohtona albanska jela jer je i gastronomija sastavni dio kulture i tradicije jednog naroda – rekao je Gjidoda.
Od uzvanika prisutni su bili Martin Berishaj, veleposlanik Kosova u Hrvatskoj, koji je govorio o važnosti promocije albanske kulture, Alma Kasu, ministrica savjetnica u Veleposlanstvu Albanije u Hrvatskoj, naglasila je važnost podrške albanskoj zajednici u Hrvatskoj, Zlatko Babić, gradonačelnik Kutine, istaknuo je suradnju s albanskom zajednicom i potporu manifestacijama koje jačaju multikulturalnost u gradu, te Esad Collaku, predsjednik Unije Albanaca u Republici Hrvatskoj, i Tom Kačinari, predsjednik Zajednice udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata.
-U nizu događaja kojima predstavljamo albansku tradiciju i kulturu bilo nam je bitno podržati Albance iz Sisačko-moslavačke županije koji su zbog potresa koji je prije četiri godine pogodio to područje bili izolirani posljednjih nekoliko godina. Večeras su pokazali bogatstvo i raznolikost albanske kulture i tradicije kroz glazbu, narodne nošnje i albansku autohtonu kuhinju. Albanska zajednica u ovoj županiji budi se i pomažem ovakve manifestacije kao predsjednik Unije. Ne želim da ova zajednica ostane samo na ovome nego da razvija nove programe – rekao je Collaku. Istaknuo je da su Albanci dali veliki doprinos u Domovinskom ratu, ali da ga isto tako daju i hrvatskom gospodarstvu jer više od 50.000 radnika radi u albanskim obiteljskim obrtima i tvrtkama. Collaku je naglasio da će se ovakve manifestacije slavljenja albanske kulture i tradicije nastaviti po cijeloj Hrvatskoj, te da će albanska zajednica ponuditi još sadržajniji program i novu sliku albanske kulture u Hrvatskoj čemu će pridonijeti i skorašnje otvorenje albanskih kulturnih centara u Istri i Osijeku, a iduće godine i u Kutini. -Dobro smo organizirani i nastavit ćemo zajednički promovirati našu kulturu i tradiciju te čuvati naš nacionalni identitet – rekao je Collaku. O doprinosu albanske zajednice obrani Hrvatske u Domovinskom ratu govorio je Kačinari koji je istaknuo važnost njegovanja trajnih prijateljskih odnosa i suradnje albanskog i hrvatskog naroda.